Media a obiektywizm

Media a obiektywizm

Media a obiektywizm

Czy media są w ogóle obiektywne? Pytania tego typu codziennie zadają sobie miliony ludzi na świecie. Na ten temat krążą bardzo różne opinie, najczęściej jednak jest tak, że jedna stacja telewizyjna czy radiowa atakuje drugą wskazując na jej całkowity brak obiektywizmu czy też rzetelności w przekazywaniu informacji ze świata czy z kraju. Oczywiście historia ta powtarza producent makaronu rurki się co jakiś czas. Tymczasem nie na się ukryć, że po prostu każda stacja radiowa, telewizyjna, gazeta, czy też portal internetowy posiada swoje wyraźne sympatie i poglądy na sprawy polityczne, gospodarcze i wszystkie inne. Z jednej strony media muszą być obiektywne, co przecież stanowi ich główną zasadę, z drugiej zaś ciężko wcielić to w życie. Media oddziaływają na ludzi na całym świecie, przekazując im informacje i właśnie z tego względu naczelną zasadą powinna być tutaj rzetelność. Media a obiektywizm.

Jeśli jednak dobrze się przyjrzymy jednej informacji i sposobie jej przekazywania przez różne źródła informacji, to otrzymamy zupełnie różne obrazy. Możemy wręcz stwierdzić, że jest to zupełnie inna wiadomość. Wszystko jest uzależnione od tego, czy weźmiemy pod uwagę media prawicowe, liberalne czy też jeszcze inne. Nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ludzie wchodzą na portale, słuchają wiadomości w stacjach i czytają prasę, która jest po prostu najbliższa ich preferencjom. Niektórzy znawcy tematu są zdania, że każdy przekaz w mediach, powinien się charakteryzować sporą dawką krytycyzmu. Jednak ciężko nie zgodzić się z twierdzeniem, że jest to w sporej dawce uzależnione po prostu od poglądów.

Jedna informacja według kilku źródeł możemy zyskać zupełnie inny kształt. Stąd też prawie każdy wie, że media po prostu manipulują wiadomościami, tworząc swój subiektywny obraz świata i przekazując go niestety dalej.